16 sierpnia 2011

Czermcha

Czeremcha jest gatunkiem drzewa lub krzewu dość pospolitego w Polsce. Nie każdy jednak wie, że kora, kwiaty i owoce posiadają właściwości lecznicze od dawna znane w medycynie ludowej. 

Informacje pochodzą przede wszystkim ze strony Medycyna dawna i współczesna 

Czeremcha - Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że we wszystkich częściach czeremchy z wyjątkiem miąższu owoców znajduje się glikozyd (amygdalina), który rozkładając się, wydziela kwas cyjanowodorowy, zwany także kwasem pruskim. Dlatego nieumiejętne stosowanie może prowadzić do zatrucia.
W medycynie ludowej odwarami z kory i liści leczono choroby skóry i trudno gojące się rany. Kora zawiera glikozydy – laurocerazynę i izoamygdalinę, olejek eteryczny i garbniki. Napar z niej stosujemy w leczeniu  przeziębienia, oraz przy dolegliwościach reumatycznych. Wykazuje również działanie przeciwbiegunkowe i wspomaga leczenie wrzodów żołądka. Odwar z kwiatów i kory czeremchy zastosowany na skórę działa nawilżająco, przeciwzapalnie, antyseptycznie, wybielająco i ochronnie przeciwko promieniom UV. Pomocny w leczeniu chorób autoimmunologicznych: łuszczycy, pęcherzycy, tocznia. Mocny odwar stosujemy do płukania gardła i jamy ustnej przy zapaleniu dziąseł, języka i gardła oraz kandydozie jamy ustnej i gardła. Płukanki z odwaru z gałązek i kory – w leczeniu łojotoku włosów i łysienia androgennego.  
Wyciągi z kwiatów i pędów czeremchy – działają estrogennie i antyandrogennie, regulują miesiączkowanie. Cenne w leczeniu hiperandrogenizmu, hirsutyzmu i policystycznych jajników.  Napar z kwiatów i liści czeremchy – zaleca się w leczeniu stanów zapalnych powiek i spojówek (okłady 15-20 minutowe) oraz “cieni i worków” pod oczami. Napar z kwiatów ma również działanie moczopędne, napotne, przeczyszczające, regulujące trawienie. 
Wyciągi z czeremchy obniżają ciśnienie tętnicze krwi, pobudzają układ oddechowy, działają równocześnie przeciwdepresyjnie i przeciwstresowo. Pobudzają wydzielanie żółci. Działają antyseptycznie na przewód pokarmowy i układ moczowy. Fitoncydy, olejek eteryczny i rozłożone nitrylozydy wydzielane są przez układ oddechowy, dzięki czemu odkażają drogi oddechowe i działają wykrztuśnie. Pomocne są w leczeniu chorób zakaźnych i skórnych.
Spożywanie świeżych owoców zaleca się przy wszelkiego rodzaju grzybicach i zapaleniach bakteryjnych. 
"Prunus padus Tuomi marjoja VII 04 2989 C cropped" by Anneli Salo - Own work. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Prunus_padus_Tuomi_marjoja_VII_04_2989_C_cropped.JPG#mediaviewer/File:Prunus_padus_Tuomi_marjoja_VII_04_2989_C_cropped.JPG

11 sierpnia 2011

Jeżyna fałdowana.


"Rubus plicatus fruit kz1" by Kenraiz - Own work. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rubus_plicatus_fruit_kz1.jpg#mediaviewer/File:Rubus_plicatus_fruit_kz1.jpgArtykuł przeniesiony na nową stronę Natura i ja