14 czerwca 2011

Jaśmin

Jaśminowiec wonny, popularny u nas, jest jednym z najczęściej używanych surowców w przemyśle perfumeryjnym. Aromat kwiatów jaśminu uważany był kiedyś za lek wzmacniający nerwy i wąchano taki olejek w stresujących sytuacjach. Medycyna ludowa zaleca napar z jaśminowca na poprawę samopoczucia, uspokojenie i łagodzenie skutków stresu.. Jest pomocny przy zmęczeniu, bólu głowy i nadpobudliwości. Na "rozjaśnienie umysłu" dobrze działa również kąpiel z dodatkiem kwiatów.

Jaśmin zwyczajny to pnącze ze strefy międzyzwrotnikowej.  Ma pachnące, żółte kwiaty i pierzaste liście. Z jego kwiatów destyluje się olejek jaśminowy.

Jaśmin wielkolistny. Rośnie dziko w Indiach i na Cejlonie, uprawia się go w wielu krajach tropikalnych. Ma silnie pachnące kwiaty. W Chinach jego kwiaty służą do aromatyzowania herbaty, a parzenie herbaty jaśminowej jest pieczołowicie celebrowanym ceremoniałem. Do dziś chińczycy wierzą, że taka herbatka potęguje kobiecy urok i ułatwia okazywanie uczuć, wzmacnia łagodność, intuicję, rozpala pożądanie, a jednocześnie wygasza nadmierne emocje, zazdrość czy kłótliwość.
 Kwiaty jaśminu zrywa się nocą a ich aura wzmacnia charakter i rozjaśnia umysł.

Informacje pochodzą z poradnika "Natura i ty" 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz