Przed zastosowaniem jakiejkolwiek receptury proszę o konsultację z lekarzem, w celu upewnienia się, że nie ma przeciwwskazań.

sobota, 18 sierpnia 2012

Żywokost

W zeszłym roku posadziłam tę roślinę w ogródku i pięknie się rozrosła. Nie miałam jednak okazji, żeby wypróbować jej działanie.

Żywokost od dawna stosowany jest w postaci okładów na wszelkie rany, skaleczenia, podrażnienia i oparzenia. Niektórzy zachwalają jego bardzo skuteczne działanie w przypadku złamań. Najprawdopodobniej spowodowane jest to zwartością alantoiny, który to środek wzmaga rozrost tkanek. Żywokost zawiera również spore ilości garbników (działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne) i kleju roślinnego (przyspiesza zasklepianie się ran). Proporcjonalnie w korzeniach znajduje się więcej alantoiny, a w liściach więcej garbników.

Papka lub maść z żywokostu z powodzeniem są stosowane w leczeniu owrzodzeń, stłuczeń i zwichnięć. W przypadku problemów skórnych, takich jak np. łuszczyca, egzema czy trądzik skuteczne jest przemywanie odwarem z korzenia lub naparem z liści. Na suchość oka, zapalenie spojówek czy po prostu zmęczenie oczu stosujemy okłady z odwaru lub naparu.

O ile zewnętrzne stosowanie żywokostu jest bezpieczne, to stosowanie wewnętrzne budzi wiele kontrowersji.Ze względu na obecność w korzeniach substancji które mogą być toksyczne dla wątroby, do zastosowań wewnętrznych zaleca się ostrożne stosowanie preparatów z liści żywokostu.Na podanych przeze mnie poniżej stronach znajdziecie szczegółowe informacje na temat składu i działania żywokostu oraz kilka przepisów na specyfiki z tym zielem:

Medycyna dawna i współczesna
Zielnik.herbs2000.com 

Zachęcam do obejrzenia:
Drogowskazy zdrowia - żywokost