20 stycznia 2019

Kalendarz księżycowy

  
   Kilka razy na swoim blogu umieszczałam wpisy na temat kalendarza księżycowego, ale w żadnym niestety nie wyjaśniłam co to takiego jest. Dzisiaj więc post, od którego powinnam zacząć.

 
   
   Wiele mądrości ludowych mówi o zasadniczym wpływie rytmu Słońca i Księżyca na prace gospodarskie i ogrodnicze. Wszyscy wiemy jaka zależność istnieje między słońcem a przyrodą, widzimy to na co dzień. A co z księżycem? W jaki sposób jego fazy mogą być odpowiedzialne za zachowanie ludzi i zwierząt, albo wzrost roślin? Tutaj zdania są podzielone. Najbardziej popularna teoria mówi o tym, ze skoro księżyc jest odpowiedzialny za powstawanie pływów morskich, to musi on również oddziaływać na organizmy, które zbudowane są częściowo z wody. Nie mniej jednak, wieki obserwacji faz księżyca potwierdzają istotny wpływ Srebrnego Globu na życie na Ziemi.

   Najważniejszym rytmem jest rytm słoneczny. Na przykład, gdy z kalendarza księżycowego wynika, że mamy dzień dobry do siania, a na dworze jest jeszcze mroźno (co jest zależne od słońca), to czekamy z zasiewem na sprzyjająca pogodę. Postępujemy tak zawsze, kiedy nie mamy pewności czy kierować się aurą, czy poradnikiem księżycowym.

Fazy księżyca - rytm miesięczny

  • Nów - jest to czas niewidocznego księżyca. Wstrzymujemy się wtedy od siewów i sadzenia.
  • Pełnia - na niebie widzimy pełną tarczę Księżyca. Zazwyczaj są to dni nie sprzyjające siewom, z pewnymi wyjątkami.
  • Dzień I kwadry i III kwadry - Na niebie pojawiają się wyraźne połówki koła. W tych dniach przeważnie wstrzymujemy się od siewu i sadzenia.
  • Księżyc przybywający - Od nowiu do pełni. Zasadniczo najodpowiedniejszy czas do siania, sadzenia i przesadzania, zbiorów nadziemnych części roślin. Badania naukowe dowodzą, że w tych dniach rośliny wydające plony nad ziemią rosną szczególnie szybko, a nasiona lepiej kiełkują. 
  • Księżyc ubywający - Od pełni do nowiu.  Najlepszy czas do siania i sadzenia roślin owocujących pod ziemią, oraz zbierania ich owoców. 
Rytm tygodniowy 
  • Kwadra liścia - czas pomiędzy nowiem, a pierwszą kwadrą. Najlepszy okres do siania, sadzenia i zbierania roślin plonujących nad ziemią, o mięsistych liściach, np. sałata, kapusta, szpinak. 
  • Kwadra owocu - czas pomiędzy I kwadrą a pełnią. Najlepszy okres do siania, sadzenia i zbierania roślin plonujących na ziemią o jadalnych owocach. Np. pomidory, strączkowe, ogórki, zboża, kwiaty.Jest to również dobry czas na wykonywanie przetworów i pieczenie.
  • Kwadra korzenia - czas pomiędzy pełnia a III kwadrą. . Najlepszy okres do siania, sadzenia i zbiorów roślin plonujących pod ziemią - korzeniowych, cebulowych, oraz wieloletnich bylin kwiatowych. 
  • Kwadra uprawy - czas między III kwadrą a nowiem. Okres w którym powinniśmy się wstrzymać z siewem i sadzeniem, a skupić się na zwalczaniu chwastów i szkodników, oraz nawożeniu. 
   Od kilku lat stosuję "Ekologiczny kalendarz księżycowy" i szczerze go wszystkim polecam. Jest praktyczny, szczegółowy, zawiera wiele ciekawych i cennych wiadomości. Można w nim znaleźć porady na temat wędkarstwa, pszczelarstwa, zbioru ziół oraz zdrowia i urody. A przede wszystkim nie odstrasza wysoka ceną. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz