
Dziurawiec posiada przede wszystkim właściwości kojące nerwy. Wyciąg z tego ziela jest składnikiem wielu leków uspokajających i przeciwdepresyjnych. Bardzo dobrze sprawdza się przy wyczerpaniu nerwowym, problemach z zasypianiem, przemęczeniu.
Jego działanie rozkurczowe sprzyja łagodzeniu dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Bardzo często stosowany jest w schorzeniach przewodu pokarmowego, posiada również działanie moczopędne i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
Olej z dziurawca stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran i oparzeń, oraz łagodzi stany zapalne.
W czasie stosowania przetworów z dziurawca należy unikać słońca, ponieważ powoduje on uczulenie na promienie UV.
Olej z dziurawca:
50 gram świeżych kwiatów dziurawca zwyczajnego umieść w litrowym kolorowym słoju (zielony, brązowy, niebieski) i zalej dwoma szklankami oliwy z oliwek. Trzymaj z dala od światła i regularnie mieszaj. Po dwóch miesiącach odcedź przy pomocy gazy. Można go zakonserwować dodając 5% olejku z lawendy.
Olej zaparzany:
1 szklankę świeżego ziela zalać dobrym gatunkowo olejem, podgrzanym do temperatury 50 stopni Celsjusza. Szczelnie zamknąć i zostawić na 2 tygodnie w słonecznym miejscu. Przefiltrować, wycisnąć i przechowywać szczelnie zamknięte w ciemnym miejscu.
A teraz trochę magii...
Bardzo popularna roślina stosowana w magii. Suszone ziele dziurawca chroniło przed "złym okiem", szczególnie matki i ich dzieci do dnia chrztu. Wieszano je również w oknie aby ustrzec przed uderzeniem piorunów i odstraszyć demony.Dziurawiec służy również do okadzania domu przed wszelakimi rytuałami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz