06 lutego 2012

Proces chorobowy

Wewnątrz ciała nieustannie zachodzą wzajemne oddziaływania pomiędzy porządkiem (zdrowie), a nieporządkiem (choroba). W Ayurvedzie zdrowi jesteśmy wtedy, gdy:
- ogień trawienny (agni) jest w równowadze,
- cielesne humory (vata, pitta i kapha) są w równowadze,
- trzy produkty odpadowe (kał, mocz i pot) są wytwarzane na normalnym poziomie,
- zmysły funkcjonują normalnie, a ciało, umysł i świadomość pracują harmonijnie.


Brak równowagi może przejawić się w umyśle, w podświadomości i powodować choroby. Tłumienie lęku powoduje rozstrój vaty co może objawić się w jelicie grubym i wątrobie. Stłumiony gniew powoduje nadmiar pitty a to uwidacznia się w chorobach jelita cienkiego. Natomiast zawiść, chciwość i przwiązanie wzmaga kaphę której źródło jest w żołądku.


Czasami nierównowaga może wystąpić najpierw w ciele, a potem w umyśle i świadomości. Jedzenie lub środowisko w którym żyjemy mają właściwości podobne do tych które występują w doszach. Nadmiar vaty, pitty lub kaphy powoduje zaburzenia, które oddziałują na umysł. Nadmiar vaty powoduje lęk, depresję i nerwowość, nadmiar pitty wywołuje gniew, nienawiść i zazdrość natomiast wzmożenie kaphy objawia się zachłannością, żądzą i przywiązaniem.


Brak harmonii w tridosza powoduje wytwarzanie toksyn (ama), które krążąc w naszym krwiobiegu kumulują się w słabszych punktach i wywołują choroby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz