23 stycznia 2012

(Nie)znany olej lniany

"Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem" Mahatma Gandhi


W jednym z poprzednich artykułów (Jagody przed egzaminem) wspominałam jak ważną rolę w zrównoważonej diecie pełnią nienasycone kwasy tłuszczowe. Od dłuższego czasu bardzo często słyszymy że dla zachowania zdrowia i urody powinniśmy przyjmować tran, kwasy OMEGA3, jeść ryby ... No właśnie. Nie każdemu odpowiada smak i zapach, szczególnie dzieci mają z tym problem. Na moim synku wypróbowałam już kilka tego typu specyfików - niestety według niego kapsułki z OMEGA3 śmierdzą rybą, a jeden z reklamowanych ostatnio suplementów diety przeznaczony specjalnie dla dzieci nawet dla mnie jest mało "zjadliwy". Dlatego wróciłam do podawania mu oleju lnianego, który ma bardzo przyjemny smak i zapach, a zawartość kwasów jest zbliżona do tych w tranie.

Podstawowa zasada:
NIE KUPUJEMY OLEJU LNIANEGO STOJĄCEGO NA PÓŁCE W SKLEPIE CZY APTECE!
Olej ten MUSI być przechowywany przez cały czas w ciemności i chłodzie. Inaczej kwasy OMEGA3 szybko się utleniają. Olej tłoczony jest na zimno, dlatego zachowuje wszystkie swoje drogocenne właściwości.
Skład (za skarbnicawiedzy.blox.pl)
 1 litr oleju lnianego stanowią następujące NNKT:
- kwas alfa-linolenowy(ALA) (omega-3) - ponad 500 ml
- kwas linolowy(LA) (omega-6) - około 150 ml
- kwas oleinowy(O) (omega-9) - około 170 ml
oraz nasycone kwasy tłuszczowe - około 100 ml

Nie będę wypisywała wszystkich korzyści wypływających ze spożywania oleju lnianego, bo informacji na ten temat można w internecie znaleźć mnóstwo (np. na w/w stronie). Dla mnie jednym z ważniejszych jest pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego - co jest istotne w leczeniu dzieci nadpobudliwych. Ponadto zapobiega powstawaniu nowotworów i stanów zapalnych, wzmacnia układ odpornościowy, doskonale wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, reguluje proporcje hormonów w organiźmie i wiele innych.
Na szczególną uwagę zasługuje dieta oparta na oleju lnianym opracowana przez Dr Budwig. ze szczegółami możemy zapoznać się np. na stronie: Skarbnicawiedzy.blox.pl 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz