16 lutego 2012

Dziurawiec

"Johanniskraut Hypericum perforatum" by Pimpinellus - Own work. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Johanniskraut_Hypericum_perforatum.jpg#mediaviewer/File:Johanniskraut_Hypericum_perforatum.jpg   Lecznicze właściwości dziurawca znane są od lat. Już Paracelsus uważał, że nie ma drugiego tak skutecznego leku. Jego nazwa pochodzi stąd, że na liściach znajdują się małe punkciki, które wyglądają jak dziurki. W nich właśnie gromadzi się leczniczy, aromatyczny olejek. Nazywany jest również "świętojańskim zielem" - ponieważ po raz pierwszy kwitnie około 24 czerwca (św. Jana), oraz "krewką Matki Boskiej" - bo żółte kwiatki tej rośliny roztarte w palcach wydzielają jaskrawoczerwony sok.


Dziurawiec posiada przede wszystkim właściwości kojące nerwy. Wyciąg z tego ziela jest składnikiem wielu leków uspokajających i przeciwdepresyjnych. Bardzo dobrze sprawdza się przy wyczerpaniu nerwowym, problemach z zasypianiem, przemęczeniu.
Jego działanie rozkurczowe sprzyja łagodzeniu dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Bardzo często stosowany jest w schorzeniach przewodu pokarmowego, posiada również działanie moczopędne i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
Olej z dziurawca stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie ran i oparzeń, oraz  łagodzi stany zapalne.

W czasie stosowania przetworów z dziurawca należy unikać słońca, ponieważ powoduje on uczulenie na promienie UV.

Olej z dziurawca:
50 gram świeżych kwiatów dziurawca zwyczajnego umieść w litrowym kolorowym słoju (zielony, brązowy, niebieski) i zalej dwoma szklankami oliwy z oliwek. Trzymaj z dala od światła i regularnie mieszaj. Po dwóch miesiącach odcedź przy pomocy gazy. Można go zakonserwować dodając 5% olejku z lawendy.  

Olej zaparzany: 
1 szklankę świeżego ziela zalać dobrym gatunkowo olejem, podgrzanym do temperatury 50 stopni Celsjusza. Szczelnie zamknąć i zostawić na 2 tygodnie w słonecznym miejscu. Przefiltrować, wycisnąć i przechowywać szczelnie zamknięte w ciemnym miejscu.

A teraz trochę magii...
Bardzo popularna roślina stosowana w magii. Suszone ziele dziurawca chroniło przed "złym okiem", szczególnie matki i ich dzieci do dnia chrztu. Wieszano je również w oknie aby ustrzec przed uderzeniem piorunów i odstraszyć demony.Dziurawiec służy również do okadzania domu przed wszelakimi rytuałami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz