27 września 2011

Poprawiamy pamięć i koncentrację cz. 2

Aby poprawić koncentrację, kreatywność oraz odporność na stres, czyli utrzymać pracę mózgu na wysokim poziomie, konieczna jest właściwa dieta. 


Najważniejszą rolę odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w rybach morskich i krewetkach. Ostatnio zainteresowałam się bliżej olejem lnianym, który również jest bogatym źródłem NNKT, ale poświęcę mu osobny temat. Z tłuszczów zbudowane są osłonki neuronów, które decydują o szybkości przepływu informacji przez włókna nerwowe. W efekcie nasze procesy myślowe i wszelkie działania są efektywniejsze
Chude mięso i drób dostarczają białek, które są podstawowym budulcem komórek.  
Zdolność zapamiętywania zwiększy spożywanie wątróbki, jajek, kalafiorów i kapusty włoskiej (lecytyna pobudza układ nerwowy), łososia, makreli, śledzi i sardynek (witamina B12 poprawia koncentrację i pamięć).
Witamina B1 została nazwana "witaminą nastroju" ponieważ usuwa zmęczenie, nerwowość i irytację, tym samym pomagając utrzymać dobre samopoczucie. Możemy ją znaleźć w chudej wieprzowinie, kaszy gryczanej i jęczmieniu
Węglowodany stymulują wytwarzanie przez mózg serotoniny, która działa przeciwdepresyjnie i reguluje dobowy rytm snu i czuwania. Jednak zamiast zjeść batonika lub cukierka, które działają bardzo krótko, posilmy się ciemnym chlebem, naleśnikami, brązowym ryżem lub makaronem.
Kondycję naszego mózgu poprawi także potas, którego źródłem są ziemniaki, pomidory i rośliny strączkowe
Istotną rolę w procesie zapamiętywania odgrywa cynk, dlatego powinniśmy jeść kurczaka, wołowinę i cielęcinę.


Wartość odżywczą każdego dania warto podnieść używając ziół i przypraw. 


Siemię lniane jako dodatek do sałatek lub kanapek (osobiście wolę olej lniany) jest doskonałym źródłem kwasów omega 3, które stanowią 60% tkanki mózgowej. Niedobór prowadzi do depresji, podniesienia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. 
Imbir - znany od stuleci. Poprawia ukrwienie mózgu. Podobnie działa kminek.
Ostra papryka zwiększa produkcję endorfiny - hormonu przyjemności.
Źródłem cynku mięta, majeranek i czosnek, miedzi natomiast dostarcza nam pieprz. 
  
Tyle o daniach głównych. Następnym razem spotkamy się tutaj z deserami :)

1 komentarz:

  1. Nigdy nie pomyślałbym, że te przyprawy mają takie wspaniałe właściwości.
    Pora zasadzić je w swoim ogrodzie.

    OdpowiedzUsuń