04 sierpnia 2014

Borówka brusznica

    
Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/sergei_spas-9611130/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3772566"> Сергей Шабанов</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=3772566"> Pixabay</a>

Borówka brusznica
jest niskim krzewem, rozpowszechnionym na północnej półkuli. Jej łodygi osiągają długość 20-30 cm, zimotrwałe liście są owalne, nieowłosione, ciemnozielone. Czerwone owoce używane są do przetworów.



Surowiec leczniczy
    Do celów leczniczych zbieramy jesienią zdrowe, zielone liście, które suszymy w miejscach zacienionych i przewiewnych. Można również suszyć (w ogrzewanych suszarniach) dojrzałe owoce.

Związki czynne
    Liście borówki zawierają garbniki, glikozydy fenolowe, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne.

Działanie i zastosowanie

    Liście borówki brusznicy działają moczopędnie i odkażająco na drogi moczowe. Wyraźnie podnoszą stężenie wydalanych z organizmu jonów sodu i chloru oraz produktów przemiany materii. Wodne wyciągi z liści wykazują skuteczne działanie ściągające na błony śluzowe przewodu pokarmowego, dzięki czemu zapobiegają biegunkom. Wzmacniają drobne naczynka krwionośne żołądka i jelit oraz wiążą toksyny bakteryjne.
    Odwary z liści borówki są skuteczne w leczeniu kamicy moczanowej, cysteinowej i ksantynowej. Warunkiem jest podwyższenie PH moczu do wartości 7,0 - 7,8.
    Wodne wyciągi możemy również stosować w nieżytach żołądka i jelit, nadmiernej fermentacji i wzdęciach, najlepiej jako składnik mieszanek ziołowych. 
    Ze względu na łagodne działanie liście borówki brusznicy uważane są raczej za środek dietetyczny a nie leczniczy.

Duże dawki wyciągów z liści borówki brusznicy przyjmowane przez dłuższy czas mogą powodować objawy przewlekłego zatrucia, np. wymioty, pobudzenie, kurcze.

Przetwory

Odwar

1 łyżkę liści borówki brusznicy zalać 1 szklanką letniej wody i podgrzewać do wrzenia. Gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/3 - 1/2 szklanki 2-3 razy dziennie jako środek odkażający drogi moczowe oraz łagodny lek w nieżytach przewodu pokarmowego.

Zioła w nieżycie pęcherza

Zmieszać 40 g liści borówki brusznicy, po 20 g ziela skrzypu i ziela bratków oraz po 10 g kwiatów rumianku i liści brzozy. Zalać 2 łyżki ziół 2 szklankami ciepłej wody, ogrzewać do wrzenia pod przykryciem. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami w nieżycie pęcherza, uczuciu palenia i bólu przy oddawaniu moczu, na zlecenie lekarza i po analizie moczu. 

źródło: "Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie" A. Ożarowski, W. Jaroniewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz