09 stycznia 2017

Bakalie - słodkości pełne zdrowia cz.2

Papaja

Papaja, inaczej melonowiec właściwy, jest owocem czczonym przez Indian w Ameryce Środkowej ze względu na zbawienne dla organizmu ludzkiego właściwości. Dlatego też nazwany został Owocem Aniołów. Ponieważ roślina ta posiada szerokie spektrum działania poświęcę jej osobny artykuł, dzisiaj tylko wspomnę o tym co dobrego znajdziemy w suszonych owocach. 

Papaja jest przede wszystkim bogatym źródłem likopenu - naturalnego przeciwutleniacza. Usuwa on wolne rodniki, tym samym chroniąc min. przed rakiem. Papaina zawarta w tym owocu poprawia trawienie, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zapobiega wzdęciom i zaparciom. 
Papaja jest również źródłem witamin: C, A, K, E, z grupy B, oraz minerałów: potas, magnez, wapń, fosfor, sód żelazo.





Mango

Dopiero niedawno naukowcy potwierdzili, to co w Indiach wiedzieli już 4 tysiące lat temu - mango jest jednym z najzdrowszych owoców świata. 
Owoc ten zawiera polifenole, które mogą skutecznie hamować raka piersi i okrężnicy. Obniża insulinoodporność i poprawia tolerancję glukozy, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo - naczyniowych, obniża poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego. 
Mango jest przede wszystkim źródłem potasu, oprócz tego zawiera fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo, cynk, witaminę C, A, E, K, witaminy z grupy B

Ananas

Właściwości ananasa cenione są przez lekarzy głównie ze względu na bromelainę. Jest to grupa enzymów wykazująca silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i odchudzające. Bromelainę wykorzystuje są min. w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i przy napadach dny moczanowej. W tej ostatniej nie tylko łagodzi ból, ale również ułatwia usuwanie z organizmu nadmiaru kwasu moczowego. 
Ananas zawiera również potas, wapń, magnez, fosfor, sód, żelazo, cynk, witaminy C, A, E, K, z grupy B

Kokos

O kokosie pisałam już min.TUTAJ. Przypomnę tylko, że jest bogaty w potas, fosfor, magnez, sód, wapń, żelazo, cynk. witaminy C, E, K, z grupy B. Największą wartość stanowią nasycone kwasy tłuszczowe - trójglicerydy średniołańcuchowe. które nie są odkładane jako materiał zapasowy, lecz stanowią szybko dostępne źródło energii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz