22 stycznia 2017

Bakalii ciąg dalszy - orzechy

     Do bakalii zaliczamy nie tylko rodzynki czy kokos, ale również orzechy i migdały. Moje dzieciaki zwariowały ostatnio na punkcie nerkowców, więc od nich zacznę dzisiejszy wpis.



Nerkowce

Przede wszystkim orzechy nerkowca chronią przed cukrzycą typu 2, ponieważ poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę. Mają też niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być spożywane przez diabetyków. 
Nerkowce zawierają selen i cynk, co pozytywnie wpływa na wygląd włosów i paznokci. Ze względu na zawartość potasu i magnezu, działają kojąco na nerwy, poprawiają pamięć i koncentrację.
Orzechy nerkowca wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego, kontrolując poziom cholesterolu i cisnienia krwi. 
Jedząc nerkowce minimalizujemy uczucie głodu i podnosimy poziom serotoniny co sprzyja utracie wagi. 
W nerkowcach znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę E, C, K, sporo fosforu, wapń, żelazo i cynk

Orzechy włoskie

Są jednym z najbardziej kalorycznych produktów spożywczych. Mimo tego nie należy z nich rezygnować. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wystarczy garść, aby zaspokoić głód i uzupełnić dietę w kwasy OMEGA 3. To właśnie one odpowiadają za regenerację wszystkich komórek ciała, poprawiają stan włosów, skóry i paznokci, wspomagają układ krążenia i układ nerwowy. 
W orzechach włoskich znajdziemy również: witaminy A, D, E, K, C, z grupy B, potas, fosfor magnez, cynk, mangan, żelazo, sporo miedzi, sód, selen i fitosterole.

Orzechy laskowe

Wyróżnia je spora zawartość witaminy E, uważanej za witaminę młodości i płodności. Orzechy laskowe są również bogate w potas, błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu chronią układ sercowo-naczyniowy.
Włączenie do codziennej diety orzechów laskowych wzmocni nasz układ nerwowy, poprawi pamięć i koncentrację, a to dzięki dużej zawartości magnezu oraz witamin z grupy B
Orzechy laskowe obniżają poziom cukru we krwi, posiadają również niski indeks glikemiczny. 
Znajdziemy w nich również: witaminę C, A, K, fosfor, wapń, żelazo i cynk.  

Migdały

Migdały należą do tzw. superżywności - są jednym z najzdrowszych pokarmów. To własnie one zawierają najwięcej witaminy E, B2 i błonnika. Migdały obniżają poziom złego cholesterolu, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i mają niski indeks glikemiczny. Zalecane są dla kobiet w ciąży, ponieważ łagodzą mdłości i zgagę zobojętniając kwasy żołądkowe.
Migdały (tak jak i inne orzechy) ze względu na zawartość NNKT regulują metabolizm i zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie tej na brzuchu (oponka).
Migdały są jednym z najbogatszych źródeł białka wśród orzechów. Znajdziemy w nich również witaminę A, z grupy B, potas, fosfor,magnez, wapń, żelazo, cyk, sód.

Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne, zwane również fistaszkami są najlepszym źródłem białka i witaminy B3 wśród orzechów. Już 100 gram tych orzeszków pokrywa w 100% zapotrzebowanie dzieci na niacynę (wit. B3) doskonale wspomagając układ nerwowy, koncentrację i pamięć.
Fistaszki równoważą również poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy oraz cukrzycy typu 2. Mają niski indeks glikemiczny. 
Tak jak inne orzechy wspomagają metabolizm, dają uczucie sytości, podnoszą poziom serotoniny.  Znajdziemy w nich równiż: witaminę E, mnóstwo potasu, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, cynk.

Pistacje

Pistacje jako jedyne wśród orzechów zawierają karotenoidy (luteinę i zeaksantynę) dzięki temu wspomagają pracę oczu i zmniejszają ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej. Zawierają również najwięcej potasu spośród wszystkich orzechów. Dzięki zawartości pochodnej witaminy E obniżają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. 
Pistacje, tak jak i inne orzechy poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, oraz układu nerwowego. W pistacjach znajdziemy również: witaminę C, A, z grupy B, fosfor, magnez, wapn, żelazo, cynk i sód.

Uwaga!
Należy pamiętać, że najlepiej kupować orzechy w łupinach lub w opakowaniach. Kontakt orzechów z powietrzem przyspiesza ich jełczenie, może się również pojawić na nich pleśń.  

Źródło: Poradnikzdrowie.pl



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz