Nerkowce
Przede wszystkim orzechy nerkowca chronią przed cukrzycą typu 2, ponieważ poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę. Mają też niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być spożywane przez diabetyków.
Nerkowce zawierają selen i cynk, co pozytywnie wpływa na wygląd włosów i paznokci. Ze względu na zawartość potasu i magnezu, działają kojąco na nerwy, poprawiają pamięć i koncentrację.
Orzechy nerkowca wspierają pracę układu sercowo-naczyniowego, kontrolując poziom cholesterolu i cisnienia krwi.
Jedząc nerkowce minimalizujemy uczucie głodu i podnosimy poziom serotoniny co sprzyja utracie wagi.
W nerkowcach znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę E, C, K, sporo fosforu, wapń, żelazo i cynk.
Orzechy włoskie
Są jednym z najbardziej kalorycznych produktów spożywczych. Mimo tego nie należy z nich rezygnować. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wystarczy garść, aby zaspokoić głód i uzupełnić dietę w kwasy OMEGA 3. To właśnie one odpowiadają za regenerację wszystkich komórek ciała, poprawiają stan włosów, skóry i paznokci, wspomagają układ krążenia i układ nerwowy.
W orzechach włoskich znajdziemy również: witaminy A, D, E, K, C, z grupy B, potas, fosfor magnez, cynk, mangan, żelazo, sporo miedzi, sód, selen i fitosterole.
Orzechy laskowe
Wyróżnia je spora zawartość witaminy E, uważanej za witaminę młodości i płodności. Orzechy laskowe są również bogate w potas, błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu chronią układ sercowo-naczyniowy.
Włączenie do codziennej diety orzechów laskowych wzmocni nasz układ nerwowy, poprawi pamięć i koncentrację, a to dzięki dużej zawartości magnezu oraz witamin z grupy B.
Orzechy laskowe obniżają poziom cukru we krwi, posiadają również niski indeks glikemiczny.
Znajdziemy w nich również: witaminę C, A, K, fosfor, wapń, żelazo i cynk.
Migdały
Migdały należą do tzw. superżywności - są jednym z najzdrowszych pokarmów. To własnie one zawierają najwięcej witaminy E, B2 i błonnika. Migdały obniżają poziom złego cholesterolu, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i mają niski indeks glikemiczny. Zalecane są dla kobiet w ciąży, ponieważ łagodzą mdłości i zgagę zobojętniając kwasy żołądkowe.
Migdały (tak jak i inne orzechy) ze względu na zawartość NNKT regulują metabolizm i zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie tej na brzuchu (oponka).
Migdały są jednym z najbogatszych źródeł białka wśród orzechów. Znajdziemy w nich również witaminę A, z grupy B, potas, fosfor,magnez, wapń, żelazo, cyk, sód.
Orzeszki ziemne
Orzeszki ziemne, zwane również fistaszkami są najlepszym źródłem białka i witaminy B3 wśród orzechów. Już 100 gram tych orzeszków pokrywa w 100% zapotrzebowanie dzieci na niacynę (wit. B3) doskonale wspomagając układ nerwowy, koncentrację i pamięć.
Fistaszki równoważą również poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy oraz cukrzycy typu 2. Mają niski indeks glikemiczny.
Tak jak inne orzechy wspomagają metabolizm, dają uczucie sytości, podnoszą poziom serotoniny. Znajdziemy w nich równiż: witaminę E, mnóstwo potasu, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo, cynk.
Pistacje
Pistacje jako jedyne wśród orzechów zawierają karotenoidy (luteinę i zeaksantynę) dzięki temu wspomagają pracę oczu i zmniejszają ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej. Zawierają również najwięcej potasu spośród wszystkich orzechów. Dzięki zawartości pochodnej witaminy E obniżają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.
Pistacje, tak jak i inne orzechy poprawiają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, oraz układu nerwowego. W pistacjach znajdziemy również: witaminę C, A, z grupy B, fosfor, magnez, wapn, żelazo, cynk i sód.
Uwaga!
Należy pamiętać, że najlepiej kupować orzechy w łupinach lub w opakowaniach. Kontakt orzechów z powietrzem przyspiesza ich jełczenie, może się również pojawić na nich pleśń.
Źródło: Poradnikzdrowie.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz